Parch jabłoni

ang. Apple scab
Sprawca choroby: łac. Venturia inaequalis


Objawy choroby:
Parch jest najgroźniejszą chorobą jabłoni. Występuje w szkółkach i sadach owocujących. Objawy występują na liściach i owocach. Pierwsze objawy pojawiają się wiosną - w maju, oliwkowobrunatne plamy na górnej stronie liści, z nalotem trzonków i zarodników konidialnych. Silnie porażone liście przedwcześnie opadają. Na owocach występują czarne, okrągławe plamy. Jeżeli porażeniu ulegną młode owoce, to następuje zahamowanie ich wzrostu (skarłowacenie). Porażenie owoców trwa do zbiorów. W przechowalni porażone owoce łatwo więdną i ulegają zakażeniu przez grzyby powodujące zgnilizny.

Zwalczanie:
W ochronie jabłoni przed parchem najważniejsze jest zapobieganie infekcjom pierwotnym, które występują od początku wegetacji do połowy czerwca. Powodzenie walki z parchem zależy od skuteczności ochrony w tym okresie. Parcha jabłoni zwalcza się głównie metodą chemiczną, stosując fungicydy o działaniu zapobiegawczym (miedziowe). Fungicydy o działaniu interwencyjnym - działające w czasie infekcji i bezpośrednio po niej oraz w czasie inkubacji choroby. Po kwitnieniu zaleca się fungicydy systemowe - zwalczają one również mączniaka prawdziwego jabłoni. Fungicydów IBE nie można stosować na mokre liście, przed opadami i w temperaturze poniżej 12 stopni Celsjusza. Fungicydów IBE i strobilurynowych nie stosować częściej niż dwa razy w sezonie, a najlepiej w mieszaninie z fungicydami o innym mechanizmie działania.
W rejonach uprawy jabłoni stosuje się metodę sygnalizacyjną, która polega na przewidywaniu i sygnalizowaniu wystąpienia okresów krytycznych. W ochronie jabłoni przed parchem należy uwzględnić podatność odmiany. Do odmian odpornych na pracha jabłoni należy odmiana Topaz.

Zobacz preparaty zwalczające Parch jabłoni: