Gwiazdnica pospolita

łac. Stellaria media
Rodzina: Goździkowate, łac. Caryophyllaceae

Gwiazdnica pospolita jest rośliną jednoroczną, jarą lub ozimą. Kiełkuje cały rok z wyjątkiem mroźnych miesięcy zimowych.
Liscienie są lancetowate, długości około 6 mm i szerokości około 2 mm. Ogonki liściowe są podobnej długości jak same liścienie. Łodyga jest rozesłana, długości 5-40 cm. Pęd o okrągłym przekroju poprzecznym, w dolnej części często zabarwiony brunatnoczerwono. Łodyga jest jednoszeregowa, owłosiona, korzeniąca się w węzłach.

Liście:
Osadzone są na łodydze przeciwlegle, parami. Liście są kształtu jajowatego, zaokrąglone lub zaostrzone, z niewielkim ostrzem na wierzchołku. Liście z dolnej i środkowej części łodygi na krótkich ogonkach, słabo orzęsione od dolnej strony. Liście z górnej części łodygi siedzące, nagie. Rozmiary liści to: 7x6 mm, barwy są ciemnozielonej.

Kwiaty:
Płatki korony są dwudzielne, białe, długości 3-4 mm, niekiedy zanikłe. Działki kielicha są nieznacznie dluższe od płatków. Kwiaty na szypułkach, zebrane na wiechrzołkach widlastychodgałęzień w dwuramienne wierzchołki. Kwiaty przypominają drobne, białe gwiazdki. Kwitnienie trwa cały rok - także podczas łagodnej zimy.

Występowanie:
Gwiazdnica jest pospolica w całym kraju, na wszystkich rodzajach gleb. Szczególnie uciążliwa jest w miejscach wilgotnych o chłodniejszym mikroklimacie, stąd potocznie w niektórych regionach kraju jest nazywana "mokrzycą". Preferuje żyzne, wilgotne gleby próchniczne, zasobne w azot. Powszechnie występuje w sadach, gdzie tworzy bujny, roślinny kobierzec, często już na przedwiośniu. Bardzo często zachwaszcza również plantacje krzewów jagodowych i truskawki.
Zobacz herbicydy zwalczające: Gwiazdnica pospolita