Mniszek pospolity

Mniszek pospolity = Mniszek lekarski
łac. Taraxacum officinale
Rodzina: Astrowate, łac. Asteraceae


Gatunek rośliny wieloletniej. Owocostan mniszka pospolitego jest potocznie nazywany dmuchawcem. Korzeń gruby, spichrzowy i długi, prosty, tworzący rozgałęzienia tylko w kamienistej glebie. Łodyga pusta w środku (dęty) głąbik, początkowo wełniście owłosiony, później gładki, zielony lub jasno brązowy. Osiąga wysokość 10–20 cm, poliploidy do 50 cm.

Liście:
Liście podobnie jak siewka o charakterystycznej szarozielonej lub sinozielonej barwie są podwójnie i potrójnie pierzastosieczne. Pojedyncze grzebieniaste kwiaty o barwie różowopurpurowej zebrane są w kwiatostany stanowiące grona. Charakterystyczną cechą dymnicy pospolitej jest jej szarozielona barwa.

Kwiaty:
Obupłciowe, języczkowe tworzące po jednym koszyczku na każdym głąbiku. Okrywa koszyczka złożona z kilku szeregów jajowatych lub lancetowatych listków. Ich charakterystyczną cechą jest odginanie się w dół zewnętrznych listków okrywy w czasie kwitnienia. Płatki korony zrośnięte, jasnożółte lub złocistożółte. Osiągając dojrzałość kwiatostan zmienia się w kulisty dmuchawiec.

Występowanie:
W Polsce jest rośliną bardzo pospolitą. Występuje na całym niżu i w niższych położeniach górskich.


Zobacz herbicydy zwalczające: Mniszek pospolity