Rdesty

  • Rdest powojowaty
łac. Polygonum convolvulus
Rodzina: Rdestowate, łac. Polygonaceae

Rdest powojowaty jest to roślina jednoroczna, jara. Kiełkuje od końca maja do wczesnej jesieni. Liścienie ma długie (do 20 mm), wąskie z lekko zaokrąglonym wierzchołkiem. Nagie, górna strona blaszki zwykle jest zielona, a dolna niekiedy czerwonawa. Łodyga wijąca się, niekiedy kanciasta, rozgałęziona, krótko owłosiona, szorstka, długości do 1 metra.
Liście mają kształt sercowaty, sercowatostrzałkowaty lub trójkątniejajowaty.
Kwiaty są drobne, zielonkawe, ułożone zwykle parami w krótkich kwiatostanach. Kwiatostany wyrastają z kątów liściowych. Pora kwitnienia przypada od lipca do września.
Występowanie:
Gatunek pospolity na terenie całego kraju. Preferuje gleby lekkie lub średnio ciężkie, żyzne. Zachwaszcza przede wszyskim sady, a także plantacje krzewów i truskawki.


  • Rdest plamisty
łac. Polygonum persicaria

Rodzina: Rdestowate, łac. Polygonaceae


Jest rośliną jednoroczną, roślina jara. Pora kiełkowania: od maja do czerwca. Liścienie są podłużne eliptyczne lub jajowate, z zaokrąglonym wierzchołkiem, nagie, zielone lub czerwonawe. Długość liścieni wynosi 6-8 mm, a szerokość 3-4 mm. Łodyga jest wyprostowana lub rozesłana, długości 80 cm, zazwyczaj zygzakowata, miejscami czerwono nabiegła, z reguły rozgałęziona.
Liście lancetowate, najszersze pośrodku blaszki liściowej, na krótkich ogonkach. Brzegi liści, nerwy, a niekiedy także blaszka są krótko owłosione. Pochwy liściowe pokrte są przylegającymi do nich szczecinkami. W centrum blaszki liściowej zwykle występuje czerwonobrunatna plama w kształcie grotu.
Kwiaty są barwy różowej lub zielonkawobiałej. Są małe, zebrane w gęste , tępo zakończone, zwykle wyprostowane kłosy. Pora kwitnienia przypada od lipca do października.
Występowanie:
Chwast pospolity na terenie całego kraju. Preferuje gleby cięższe, wilgotne i stosunkowo kwaśne. Zachwaszcza zarówno sady, jak i plantacje krzewów jagodowych i truskawki. Obok rdestu plamistego występują często także inne jednoroczne gatunki rdestu.

  • Rdest ptasi
łac. Polygonum aviculare

Rodzina: Rdestowate, łac. Polygonaceae


Roślina jednoroczna, jara. Pora kiełkowania przypada w maju do pierwszej połowy czerwca. Liścienie są długie, osiągają długość do 15 mm, wąskie, tępo zakończone. Ponieważ pierwsze liście właściwe są również wąskie, młode siewki na pozór przypominają trawy. Stąd zapewne bierze się używana niekiedy nazwa zwyczajowa "świńska trawa".
Łodyga jest leżąca lub podnosząca się, rzadko wzniesiona, najczęściej rozgałęziona u nasady. Długość do 60 cm.
Liście drobne, eliptyczne, łopatkowate lub długoowalne. Kolor sinozielony lub szarozielony. Pochwy liściowe w kształcie rozdwojonej lbu postrzępionej tutki. Kwiaty drobne, o różowych lub zielonkawych płatkach korony. Skupione po 2-5 w kątach liściowych. Pora kwitnienia: od połowy czerwca do października.
Występowanie:
Pospolity na terenie całego kraju. Spotyka się go praktycznie na wszystkich typach gleb. W niektórych sadach należy obecnie do gatunków masowo występujących i uciążliwych do zwalczenia. Zachwaszcza także plantacje krzewów oraz truskawki. Jego częstym siedliskiem są przydroża, gdyż gatunek ten jest wyjątkowo odporny na wydeptywanie i przetaczanie maszyn.

  • Rdest ziemnowodny
łac. Polygonum amphibium
Rodzina: Rdestowate, łac. Polygonaceae

Roślina trwała, wytwarza liczne podziemne rozłogi, korzeni się na głębokości nawet 0,5 metra. Kiełkowanie odbywa się wiosną. Przy niskiej produkcji nasion siewki tego gatunku są niezwykle rzadkie. Liścienie są podłużne, eliptyczne nieco podobne do siewek rdestu plamistego.
Łodyga jest podnosząca się lub wyprostowana, pojedyncza lub rozgałęziona, szczeciniasto owłosiona, wysokości do 1 metra.
Liście lancetowate, długie liście są ostro zakończone, najszczersze pośrodku blaszki, obustronnie owłosione. Ogonki liściowe bardzo krótkie, pochwy długie, owłosione. Barwa ciemnozielona, niekiedy w centrum liścia ciemna, brunatna plama. Kwiaty drobne, różowe lub różowobiałe, zebrane w niewielki, gęsty, szczytowy kłos. Pora kwitnienia: od lipca do września.
Występowanie:
Na całym obszarze kraju. Spotyka się go na wszystkich typach gleb, zarówno ciężkich jak i lekkich, okresowo podmokłych lub zalewanych. Z reguły pozostaje na swouch stanowiskach także po zmeliorowaniu terenu. Preferuje gleby żyzne. Jest gatunkiem uciążliwym, zachwaszcza przede wszystkim sady, ale także plantacje krzewów i truskawki.
 
 


 
Zobacz herbicydy zwalczające: Rdesty