Mszyce

Na porzeczce występuje kilka gatunków mszyc. Są to między innymi mszyca porzeczkowa, mszyca porzeczkowo-sałatowa, mszyca porzeczkowo-mleczowa, mszyca agrestowa, mszyca agrestowo-mleczowa

Najczęsciej na porzeczkach występuje mszyca porzeczkowo-czyściecowa.

  • Mszyca porzeczkowo-czyściecowa – łac. Cryptomyzus ribis

W wyniku jej żerowania następuje deformacja (wybrzuszenia) liści i przebarwienie ich na kolor żółtawo-czerwonawy.
Larwy i owady dorosłe mszyc wysysają soki. Na skutek żerowania różnych gatunków mszyc liście są poskręcane i zasychają, pąki nie rozwijają się, zawiązki owoców i młode pędy są zniekształcone. Zmniejsza się znacznie plon owoców i przyrost drzew. Licznemu występowaniu mszycy sprzyja wczesna, ciepła wiosna z umiarkowanymi opadami.Niektóre z nich mogą być wektorami wirusów. Mszyce uszkadzają liście na wierzchołkach pędów oraz niezdrewniałe wierzchołki pędów.

Zwalczanie:
Czasami konieczne jest zwalczanie tych szkodników jeszcze przed kwitnieniem, głównie wówczas, gdy licznie występuje mszyca porzeczkowo-czyś­ciecowa. Zwykle jednak mszyce pojawiają się masowo w czasie kwitnienia i tuż po kwitnieniu oraz w okresie od kwitnienia do zbioru owoców. Po zbiorze na ogół mszyc jest już mniej, chociaż zależy to od sezonu i warunków pogodowych.

Zobacz preparaty zwalczające Mszyce: